Terária
V životě každého hada je velmi důležité, do jakého prostředí jej umístíte. Je mnoho možností, ať už od akvárií předělaných na terária po různé chovné fauna boxy (plastové krabice) po samotná terária. Každý chovatel má zkušenost s něčím jiným a každý chovatel si bude chválit to své. Já jsem si pořídil terárium o rozměrech 100cmx70cmx50cm (délka x výška x hloubka) s dvířky a větráním z boční a vrchní strany, což je pro dospělého hada ideální velikost. Na druhou stranu jsem do něj hned ze začátku umístil svou užovku a hledat ji v takovém prostoru bylo někdy docela dost zajímavé. Proto klidně můžete pro menšího hada přechodně použít i terárium menších rozměrů.Pro jednoho jedince postačuje terárium o velikosti 50×40×40 cm.Dno terária by mělo být pokryto pískem, substrátem nebo rašelinou, případně směsí. Terárium je potřeba vybavit kamenem (aby se měla užovka kam schovat a kde vyhřívat), miskou na vodu velkou tak, aby se v ní celá mohla stočitVzhledem k tomu, že užovky rády lezou a prozkoumávají, je vhodné do terária umístit i nějaké větve.
Samotná terária by měla mít větrání a to min. na horní straně. Jde o to, že terárium musíte něčím vytápět a tento teplý vzduch stoupá nahoru. V momentě, kdy teplo nemůže přirozenou cestou odcházet z terária ven, začne se kumulovat po celém teráriu a to není pro hada nic příjemného i z hlediska čerstvého vzduchu. Zkuste si sami sedět v sauně celý den...já jsem zvolil větrání i na boční straně a to čistě z praktického důvodu. Tímto větráním mi do terária proudí čerstvý vzduch a tím vrchním mi odchází vzduch "starý" a teplý. Navíc tato cirkulace zabraňuje tvorbě plísní apd. Jsou ale i jiné možnosti větrání, vše záleží na dispozičním řešení konkréného terária dle místa uložení, tedy po spodních, zadních stěnách apd. Je ale třeba také dávat pozor aby terárium nestálo v místě, kde se tvoří a dělá průvan, jelikož naten jsou hadi velmi citliví.
Dalším důležitým faktorem je aby terárium co nejvíce napodobilo přirozené prostředí hada. Vzhledem k tomu, že je spousta hadů, dělí se terária dle biotopů. My ale máme a chceme užovku červenou a proto budu psát o tzv. teráriu mírného pásma. Co to tedy obnáší? V tomto teráriu by se měla udržovat přes den konstantní teplota mezi 24 - 28°C a přes noc by neměla klesat pod 22°C a měla by se rosit jednou denně. To jestli se rozhodnete rosit večer nebo ráno je už čistě na Vás. V samotné zimě se teplota postupně snižuje a samotný had by se měl zazimovat, ale o tom někdy a někde jinde.
Závěrem je třeba dodat, že by se samotné terárium mělo čas od času vyčistit (nejenom vyměnit substrát). K tomu je potřeba vyjmout z terária všechno zařízení a terárium celé vydesinfikovat. Co použijete je čistě na Vás, je ale potřeba dávat pozor, aby ony desinfekce neškodily samotným hadům. Já osobně jsem použil naředěný roztok Sava, důkladně jsem vše vymyl a nechal ještě jeden den vyvětrat. Teprve potom jsem do terária umístil hada. Nicméně na trhu je těchto prostředků celá řada, stačí si jen vybrat.
Pro vytápění terária poslouží obyčejná nebo bodová žárovka v obráceném květináči umístěná tak, aby se o ní had nepopálil (to se lehce řekne a hůře dělá). V případě, že zvolíme jako zdroj tepla topný kámen, je třeba, aby obsahoval termostat, nejlépe reostat (pro nastavení požadované teploty), aby se zabránilo popálení hada. V přírodě se však i hadi nejvíce ohřívají se shora od slunce, proto je lepší varianta č.1, tedy žárovka, topný kámen pro hady ani nedoporučuji,spíš topnou podložku s reostatem.V nejteplejším místě terária, tj. přímo pod žárovkou mohou teploty dosáhnout 32°C, terárium pak vytápíme na optimální teplotu 27 - 28°C s nočním poklesem až na 20 - 22°C .
Pokud nemáme v teráriu dostatek světla (použití topného kamene) můžeme ho vybavit obyčejnou “kuchyňskou“ trubicovou nebo plnospektrální zářivkou.